Rubycon 16ZLK1200MT810X20
16ZLK1200MT810X20
Part No.:
16ZLK1200MT810X20
Datasheet:
ShinYua16ZLK1200MT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
864 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.88 A @ 100 kHz
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)