Rubycon 16ZLK1500MT810X25
16ZLK1500MT810X25
Part No.:
16ZLK1500MT810X25
Datasheet:
ShinYua16ZLK1500MT810X25.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
948 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.16 A @ 100 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)