Cornell Dubilier Electronics (CDE) 171335J160Q-F
171335J160Q-F
Part No.:
171335J160Q-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua171335J160Q-F.pdf
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
171
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
90V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.512 W (32.00mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.886 (22.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)