Walsin Technology Corporation 1808B183K102CT
1808B183K102CT
Part No.:
1808B183K102CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
ShinYua1808B183K102CT.pdf
Description:
MLCC 0.018UF 1KV X7R 1808
  • Related Categories
Package/Case:
1808 (4520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.080 W (4.50mm x 2.03mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.087 (2.20mm)