KYOCERA AVX 1812HC102MAT1A
1812HC102MAT1A
Part No.:
1812HC102MAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYua1812HC102MAT1A.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
3000V (3kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.181 L x 0.126 W (4.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.087 (2.20mm)