Everlight Electronics Co Ltd 19-21PGC/TR8
19-21PGC/TR8
Part No.:
19-21PGC/TR8
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
19-21PGC/TR8.pdf
Description:
LED SMD
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Color:
Green
Configuration:
LensColor:
Colorless
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
2mcd
LensStyle:
Rectangle with Flat Top
LensSize:
1.20mm x 0.80mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.1V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
100°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
560nm
Wavelength-Peak:
555nm
Features:
Size/Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W