Rubycon 200BXA22M10X20
200BXA22M10X20
Part No.:
200BXA22M10X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua200BXA22M10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)