Rubycon 200BXC82MEFCGC16X20
200BXC82MEFCGC16X20
Part No.:
200BXC82MEFCGC16X20
Datasheet:
ShinYua200BXC82MEFCGC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
552 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.38 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)