Rubycon 200KXW390MEFC18X35
200KXW390MEFC18X35
Part No.:
200KXW390MEFC18X35
Datasheet:
ShinYua200KXW390MEFC18X35.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXW
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.13 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.582 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)