Rubycon 200MXC470MEFC22X35
200MXC470MEFC22X35
Part No.:
200MXC470MEFC22X35
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua200MXC470MEFC22X35.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.45 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.175 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)