Rubycon 200MXG2200MEFCSN35X45
200MXG2200MEFCSN35X45
Part No.:
200MXG2200MEFCSN35X45
Datasheet:
ShinYua200MXG2200MEFCSN35X45.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Series:
MXG
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.48 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.22 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)