Rubycon 200MXG680MEFCSN30X25
200MXG680MEFCSN30X25
Part No.:
200MXG680MEFCSN30X25
Datasheet:
ShinYua200MXG680MEFCSN30X25.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXG
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.75 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.625 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)