Rubycon 200PK47MEFC10X20
200PK47MEFC10X20
Part No.:
200PK47MEFC10X20
Datasheet:
ShinYua200PK47MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
PK
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
220 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
330 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)