Rubycon 200RX306R8MT78X16
200RX306R8MT78X16
Part No.:
200RX306R8MT78X16
Datasheet:
ShinYua200RX306R8MT78X16.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RX30
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 130°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
54 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)