Rubycon 200TXW390MEFR18X35
200TXW390MEFR18X35
Part No.:
200TXW390MEFR18X35
Datasheet:
ShinYua200TXW390MEFR18X35.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
TXW
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)