Rubycon 200USG470MEFCSN20X35
200USG470MEFCSN20X35
Part No.:
200USG470MEFCSN20X35
Datasheet:
ShinYua200USG470MEFCSN20X35.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Series:
USG
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.93 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.895 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)