Rubycon 200WA47MEFCGC16X16
200WA47MEFCGC16X16
Part No.:
200WA47MEFCGC16X16
Datasheet:
ShinYua200WA47MEFCGC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
313 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
469.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)