Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 206PHC250K
206PHC250K
Part No.:
206PHC250K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua206PHC250K.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 10% 250VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
PHC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.142 Dia x 1.811 L (29.00mm x 46.00mm)