Daburn Electronics 2201/22WH-100
2201/22WH-100
Part No.:
2201/22WH-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua2201/22WH-100.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG WHT 100'
Packaging:
Spool
Series:
MIL-W-16878 Type B
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.051 (1.30mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.010 (0.25mm)
Length:
100.0' (30.5m)
Voltage:
150V
OperatingTemperature:
80°C