Rubycon 220MXG220MEFCSN20X25
220MXG220MEFCSN20X25
Part No.:
220MXG220MEFCSN20X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua220MXG220MEFCSN20X25.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.17 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.755 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)