KYOCERA AVX 2220AA121JAT1A
2220AA121JAT1A
Part No.:
2220AA121JAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
ShinYua2220AA121JAT1A.pdf
Description:
CAP CER 120PF 1KV NP0 2220
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
120 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.130 (3.30mm)