KYOCERA AVX 2220SC223KAT1A
2220SC223KAT1A
Part No.:
2220SC223KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
ShinYua2220SC223KAT1A.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2220
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
1500V (1.5kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.130 (3.30mm)