Daburn Electronics 2451/30GR-1000
2451/30GR-1000
Part No.:
2451/30GR-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua2451/30GR-1000.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 30AWG GRN 1000'
Packaging:
Spool
Series:
2451
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
30 AWG
ConductorStrand:
7/38
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.019 (0.50mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.0034 (0.086mm)
Length:
1000.0' (304.8m)
Voltage:
300V
OperatingTemperature:
-90°C ~ 250°C