Remington Industries 24UL1007STRGRE25
24UL1007STRGRE25
Part No.:
24UL1007STRGRE25
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua24UL1007STRGRE25.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 25'
Packaging:
Spool
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
7/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.053 (1.35mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.016 (0.41mm)
Length:
25.00' (7.62m)
Voltage:
300V
OperatingTemperature:
105°C