Rubycon 250BXC22MEFCRI10X16
250BXC22MEFCRI10X16
Part No.:
250BXC22MEFCRI10X16
Datasheet:
ShinYua250BXC22MEFCRI10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
188 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
470 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)