Rubycon 250BXC33MEFC10X20
250BXC33MEFC10X20
Part No.:
250BXC33MEFC10X20
Datasheet:
ShinYua250BXC33MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)