Rubycon 250BXF27MT810X16
250BXF27MT810X16
Part No.:
250BXF27MT810X16
Datasheet:
ShinYua250BXF27MT810X16.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
BXF
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
260 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
650 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)