Rubycon 250BXW330MEFR18X40
250BXW330MEFR18X40
Part No.:
250BXW330MEFR18X40
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua250BXW330MEFR18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.45 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.9 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)