Rubycon 250LEX8R2MEFC10X9
250LEX8R2MEFC10X9
Part No.:
250LEX8R2MEFC10X9
Datasheet:
ShinYua250LEX8R2MEFC10X9.pdf
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LEX
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
76 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
144 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)