Rubycon 250PK100MEFC16X25
250PK100MEFC16X25
Part No.:
250PK100MEFC16X25
Datasheet:
ShinYua250PK100MEFC16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RAD TH
Series:
PK
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
540 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)