Rubycon 250USC390MEFCSN25X30
250USC390MEFCSN25X30
Part No.:
250USC390MEFCSN25X30
Datasheet:
ShinYua250USC390MEFCSN25X30.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USC
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.88 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.82 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)