Rubycon 250USG390MEFC25X25
250USG390MEFC25X25
Part No.:
250USG390MEFC25X25
Datasheet:
ShinYua250USG390MEFC25X25.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Series:
USG
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.91 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.865 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)