Rubycon 250VXG1500MEFC35X50
250VXG1500MEFC35X50
Part No.:
250VXG1500MEFC35X50
Datasheet:
ShinYua250VXG1500MEFC35X50.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
VXG
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.92 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.38 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)