Rubycon 250WXA10MEFC10X9
250WXA10MEFC10X9
Part No.:
250WXA10MEFC10X9
Datasheet:
ShinYua250WXA10MEFC10X9.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Series:
WXA
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)