Rubycon 25ML27MEFCT55X7
25ML27MEFCT55X7
Part No.:
25ML27MEFCT55X7
Datasheet:
ShinYua25ML27MEFCT55X7.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
57 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
85.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)