Rubycon 25NXA330MEFC10X16
25NXA330MEFC10X16
Part No.:
25NXA330MEFC10X16
Datasheet:
ShinYua25NXA330MEFC10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Series:
NXA
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
247 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
296.4 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)