Rubycon 25PK1000MT810X16
25PK1000MT810X16
Part No.:
25PK1000MT810X16
Datasheet:
ShinYua25PK1000MT810X16.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.044 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)