Rubycon 25RX30470MT810X16
25RX30470MT810X16
Part No.:
25RX30470MT810X16
Datasheet:
ShinYua25RX30470MT810X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
RippleCurrent@LowFrequency:
600 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
800 mA @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)