Rubycon 25USC10000MEFC25X25
25USC10000MEFC25X25
Part No.:
25USC10000MEFC25X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua25USC10000MEFC25X25.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.18 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.657 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)