Rubycon 25YXG1000MEFCT810X28
25YXG1000MEFCT810X28
Part No.:
25YXG1000MEFCT810X28
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua25YXG1000MEFCT810X28.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.146 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.91 A @ 100 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)