Rubycon 25YXS3900MEFC18X25
25YXS3900MEFC18X25
Part No.:
25YXS3900MEFC18X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua25YXS3900MEFC18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
YXS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.198 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.14 A @ 100 kHz
Impedance:
19 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)