Rubycon 25YXS560MEFC8X20
25YXS560MEFC8X20
Part No.:
25YXS560MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua25YXS560MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
907.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.65 A @ 100 kHz
Impedance:
42 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)