Rubycon 25YXS6800MEFC18X40
25YXS6800MEFC18X40
Part No.:
25YXS6800MEFC18X40
Datasheet:
ShinYua25YXS6800MEFC18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.185 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.55 A @ 100 kHz
Impedance:
12 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)