Rubycon 25ZL15MEFCT54X7
25ZL15MEFCT54X7
Part No.:
25ZL15MEFCT54X7
Datasheet:
ShinYua25ZL15MEFCT54X7.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZL
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
52 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
130 mA @ 100 kHz
Impedance:
940 mOhms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)