Rubycon 25ZLG10MEFCTZ4X7
25ZLG10MEFCTZ4X7
Part No.:
25ZLG10MEFCTZ4X7
Datasheet:
ShinYua25ZLG10MEFCTZ4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
41.4 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)