Rubycon 25ZLH390MEFCTA8X16
25ZLH390MEFCTA8X16
Part No.:
25ZLH390MEFCTA8X16
Datasheet:
ShinYua25ZLH390MEFCTA8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
687.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)