Rubycon 25ZLJ1000MCE10X20
25ZLJ1000MCE10X20
Part No.:
25ZLJ1000MCE10X20
Datasheet:
ShinYua25ZLJ1000MCE10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZLJ
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.5 A @ 100 kHz
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)