Daburn Electronics 2671/29GN-1000
2671/29GN-1000
Part No.:
2671/29GN-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua2671/29GN-1000.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 29AWG GRN 1000'
Packaging:
Spool
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
29 AWG
ConductorStrand:
51/46
ConductorMaterial:
Copper, Bare
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.032 (0.81mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
1000.0' (304.8m)
Voltage:
300V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 80°C