Honeywell Sensing and Productivity Solutions 29ET28-6-B
29ET28-6-B
Part No.:
29ET28-6-B
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
ShinYua29ET28-6-B.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE
Packaging:
Bulk
Series:
ET
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount
Circuit:
4PDT
SwitchFunction:
Mom-On-Mom
CurrentRating(Amps):
1A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Standard Round
ActuatorLength:
26.92mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Wire Leads
PanelCutoutDimensions:
Circular - 12.40mm Dia