Carling Technologies 2FA53-63/TABS/POLY
2FA53-63/TABS/POLY
Part No.:
2FA53-63/TABS/POLY
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
2FA53-63/TABS/POLY.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE
Packaging:
Bulk
Series:
F
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Standard Round
ActuatorLength:
14.28mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Circular - 12.70mm Dia